COFFEECORNER

Üdvözöllek titeket a CoffeeCorneren, fogadjatok el egy kávét!

Az internet szférában Manóként, esetleg Ördögmanóként ismerhettek. 2007 óta vagyok jelen a weblap szerkesztés világában, viszont aktívabban blogolni a gimiben - úgy nagyjából 2010 környékén - kezdtem el.
2015-ben, mikor kiköltöztem az Egyesült Királyságba (akkor még Skóciába), úgy gondoltam ideje elindítani egy olyan blogot, ami a kinti kalandjaimat és élményeimet mutatja be. Ez volt a BeScottish.Gp, amit 2022. szeptemberéig volt hű társam és bár nem tudok tőle megszabadulni, ahogy változtam, úgy kellett a blogszférában is egy kis változás.
Itt megtalálhattok mindent a kirándulásaimtól kezdve a munkámon át egészen a mentális egészségemig. Plusz vannak könyvkihívások, vendégposztok és filmes vélemények is.
Remélem találkozunk még és mindenképp legyen nálatok kávé!
Manó

BLOGGER TÁMOGATÁS

AMY PATREONJA
NAVIGÁCIÓ

Fedezzétek fel az oldalt az alábbi linkekkel; plusz megtalálhatjátok a blog elérhetőségeit is!

FŐOLDAL> >> TOVÁBB
A SZERKESZTŐ >> TOVÁBB
VENDÉGPOSZTOK >> TOVÁBB
MENTÁLIS EGÉSZSÉG >> TOVÁBB
ELŐZŐ BLOGOS KÜLSŐK >> TOVÁBB
UTAZZ VELEM >> TOVÁBB
AJÁNLÓK >> TOVÁBB

FACEBOOK // INSTAGRAM // GOODREADS // EMAIL // THREADS

TERVEK 2025
Könyvkihívás: 5/15
Pihenős kirándulások: 2/5
Tanulás: 1/5
Filmvélemények: 7/10
Sorozatvélemények: 3/10
Színház: 2/5
Utazz Velem: 6/19
TÁRSALGÓ
BARÁTOK & Bloggerközösség

ABETH // LEAH // VIPA // PREKAMBRIUM // LUBNA // NINAA // ANNE D. // AMY // KLAU // STELLA // EUPHORIA //

OLDAL INFÓ
Blogger: Manó
Tárhely: DOTROLL; FLAUNT
Indulás: 2022.09.20.
Kategória: Blog
Köszönet: Linda; Ninaa
LOGIN / LOGIN WP
BEJEGYZÉS AJÁNLÓ
Könyvkihívás 2025 – Extra Sorozatvélemény: Kamélia tündöklése What’s Up, Mental Health? Könyvkihívás 2025 – Május Mentális egészség hét – Összegzés
Téma útmutató: Fiatalokkal való beszélgetés a mentális egészségről
2025. 05. 17.     mano    MentalHealth     0 komment

Ugyan ezen a héten nem hoztam valami sok bejegyzést a témáról, hiszen későn kezdtem el, viszont mindegyik téma elég lényeges tanácsokat adhat. Íme hát, hogyan tudunk támogatást nyújtani fiataloknak

Hogyan kezdjük el a beszélgetést

Csak rájuk koncentrálj, ítélkezés nélkül

Légy nyitott: Kezd azzal, hogy tudtukra adod, hogy aggódsz értük. Légy konkrét az észrevételeiddel, amik miatt aggódásodat fejezed ki.

Normalizálj: Bátor dolog az érzéseinkről beszélni és biztosítsd őket, hogy nem kell magukat szégyelniük.

Próbálj ne túlzottan aggódni: Senki nem várja el tőled, hogy válaszokat vagy tanácsokat adj – a meghallgatás is sokat segít.

Minden a tervezésen múlik

Tervezd meg hol és mikor ültök le beszélgetni

Környezet: Vedd figyelembe a titoktartást – kérdezd meg tőlük, hol éreznék magukat biztonságban. A választott hely biztonságos, zavar nélkül? Esetleg csendes?

Időzítés: Tiszteld a prioritásukat és egyeztess velük, mikor lenne a legjobb átbeszélni a gondolataikat, érzéseiket.

Csakis rájuk figyelj: Ne csinálj több dolgot egyszerre; nagyon fontos, hogy a teljes figyelmedet rájuk tudd fordítani.

Tervezd meg, hogyan bátorítod őket a megnyílásra

Ne címkézz és ne menj előítéletekbe: Gondold át a válaszaidat. Légy óvatos és ne címkézd fel őket és ne ítélkezz, hiszen ezzel le is zárhatod a beszélgetést. Ne diagnosztizáld őket

Hallgass és empatizálj: Az empátia segíthet felépíteni egy nyílt és megbízható kapcsolatot. Mutasd ki, hogy meghallgatod őket és megérted mit éreznek azzal, hogy összefoglalod mit mondtak és támogatott kérdéseket teszel fel nekik, hogy jobban megértsd őket.

Ne feltételezz: A fiatalok visszahúzódhatnak, ha feltételezzük mit is éreznek vagy milyen problémájuk lehet. Hallgasd meg őket és nyíltan kérdezd őket, hogy megtudjuk mi a szituáció, így elkerüljük a felesleges feltételezéseket.

Tervezd meg mi történik a beszélgetés után

Cselekedj: Ha tudatában vagy bárminek, ami a fiatalt bántalmazásnak teheti ki vagy akár másokat is, bátorítsd, hogy keressék fel a megfelelő professzionális segítséget – ez lehet akár a háziorvosuk. A beszélgetéstől függően vedd figyelembe, hogy jelezd a problémát a megfelelő felnőttnek. Például, ha az iskolában vagytok, akkor érdemes szólni egy tanárnak.

Kerüld az egyszerű megoldást: Ne próbálj meg magad kijavítani vagy tanácsot adni – te azért vagy ott, hogy meghallgasd őket. A legjobb, ha bíztatod őket arra, hogy önmaguk találják meg a megfelelő megoldást, például „Szerinted mi lenne a legjobb segítség most?”

Ne diagnozálj: Az, hogy megpróbálod diagnosztizálni a problémáját egyáltalán nem a legjobb, és ezen a ponton egyáltalán nem segítség. Ne ossz meg mindent a saját tapasztalataidból és hagyd hogy önmaguk találják meg a saját szavaikkal, hogy min mennek keresztül.

Gyors társalgási tippek

Kérdezz vissza: Kérdezz rá, hogy vannak és várd meg, hogy válaszoljanak a kérdésre. A „Hogy vagy?”-ot felválthatja a „Mi jár a fejedben mostanában?” Átalakítva a kérdést nem csak segíthet átgondolni az illetőnek, hogy mégis mit érez, de valódi érdeklődést is mutat

Légy kreatív: Néha nehéz szavakat találni az érzéseinkre, így ilyenkor különböző módokat kell kitalálnunk, hogy elkezdjük a beszélgetést. Lehetnek ezek színek, szimbólumok, képek stb. Például: „Szerinted milyen lesz az időjárás?” vagy „Milyen színnel írnád le a mai hangulatod?”

Jelek és tünetek: Fedezd fel az érzéseiket különböző szempontokból, beleértve az érzelmeiket, a viselkedésüket és a fizikai jeleket. Ez segíthet fejleszteni az érzelmi beszédüket is és értékelik, hogy ezek mennyire össze vannak kötve

Bátorítás: Lehetnek gondjaik az érzéseik és gondolataik kifejezésével, így megkérdezheted, hogy vannak-e olyan gátjaik, amik miatt visszafogják magukat. Nyugtasd meg őket, hogy ezt nem osztod meg senki mással, így pszichológiailag biztonságban vannak.

Normalizálj: Ha jól csinálod, akkor jobban megnyílhat a másik, mivel tudni fogják, hogy nincsenek egyedül az érzéseikkel. Viszont ne használd úgy, hogy ezzel lenézed őket és a szituációt; használd arra, hogy megerősíted az érzéseiket és ne érezzék magukat megbántottan és elzárkózottan. Például „Sok fiatal küzd ezzel, így nem vagy egyedül, de mindenki más. Segítene, ha beszélni tudnál az érzéseidről valakivel?”

Belső kritika kontra belső edző: Sok fiatal úgy érzi, nagy rajtuk a nyomás, hogy cselekedjenek, viselkedjenek és hogy hogyan nézzenek ki. Kihozni belőlük a belső kritikát és hogy előjöjjön belőlük a belső edző, segíthet néhány gondolatot ténnyé alakítani és amik valószínűleg csak feltételezések.

Kíváncsiság: Bátorítsd őket, hogy más szemszögből is közelítsék meg a dolgokat, teszteld a feltételezéseidet, próbálják külső szemmel meglátni a szituációt. Egy kíváncsi elme felfedezése segíthet más alternatívákat és opciókat megnyitni.

Reflektálás: Miután végig hallgattad őket, segíthet, ha visszakérdezel és megerősíted, hogy megértetted mégis min mennek keresztül. Ezáltal lehetnek olyan dolgok, amikről bővebben szeretnének beszélni.

Tedd őket képessé: Talán nem érzik magukat elég erősnek vagy nem tudják megváltoztatni a szituációt. Nyílt kérdések segítségével és kíváncsisággal felfedezheted, hogy min tudnak változtatni és kézbe vehetik a dolgokat. Ez megváltoztathatja a nézőpontjukat, segíthet cselekedni és bátorítja a kitartást is.

Kitartás: A kitartás felfedezése segíthet tudatosítani bennük a meglévő erőt és stratégiákat, valamint azokat is, amiket még nem fejlesztettek ki teljesen. Segíthet átgondolni a jólétüket egy egységes nézőpontból és tudatosítani mit kell még fejleszteniük.

Ismerd el és ünnepelj: Felismerni a haladást és az elért célokat, erősítheti a magabiztosságot és a motivációt. Ez viheti tovább a folyamatos tanulást, ahol pozitív eredményeket érhetnek el. Talán még nem vették észre az elért célokat, így nyugodtan jelezd feléjük, hogy értékelhessék, amit eddig elértek.

Gondolatelbírálás: Ha támogatásra van szükségük, hogy döntést hozhassanak, segíthet más nézőpontból megközelíteni a folyamatot; például a negatív és pozitív, ellene vagy mellette, pro és con ellentéteket. Ez segíthet megítélni a lehetőségeiket és egy kritikus gondolkodás módot is segíthet kifejleszteni.

Hagyd nyitva az ajtót: Az, hogy tudják, hogy tudnak veled beszélni a jövőben, megnyugtató lehet számukra és segítheti őket magabiztosabbá válni, hogy változzanak. Az időközönkénti becsekkolások is segíthetnek végig navigálni őket egy szituáción vagy kihíváson. Ez megmutatja, hogy nincsenek egyedül és, hogy törődsz velük a beszélgetés után is.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Login
Visszajelzés
guest
guest
0 hozzászólás
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Köszönöm, hogy benéztél, gyere vissza máskor is!
Manó (c) 2024


wpDiscuz
0
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
| Válasz