
A beszélgetés megközelítése
A rossz mentális egészség meglátása
A következő viselkedésmódot fedezheted fel a másikban:
- Visszahúzódik a baráti társaságokból
- Változás a hangulatban és/vagy viselkedésmódban
- Indulatossá és szembesítővé válik
- Megváltozik a beszélgetésmódja
- Elveszti az érdeklődését azok iránt, amiket eddig szeretett
- Változás az étvágyában – többet, kevesebbet eszik vagy esetleg komfort eszik
- Alacsony energia és/vagy fáradtnak érzi magát
- Változás az alvási szokásában
- Nehezen koncentrál és/vagy hoz döntést
- Túlterheltnek, stresszesnek tűnik
- Negatívan beszél önmagáról és reménytelenné válik
- Necces és önmegsemmisítő viselkedésmódot mutat
Hallgasd meg őket és figyelj rájuk
Biztosítsd őket, hogy ott vagy nekik. Ne vonja el semmi a figyelmed; hiszen nagyon fontos, hogy tudják odafigyelsz rájuk és törődsz velük. Ne feledt, hogy nem kell feltétlenül választ adnod nekik, ne diagnosztizáld őket. Támogatni vagy ott, hogy érezzék, hogy valaki bátorítja őket és valaki meghallgatja őket.
Erősítsd meg amit mondanak
Önmagunkat kifejezni nagyon nehéz, és a barátod is ugyanannyira harcol, hogyan mondja ki a gondolatait. Tudasd velük, hogy az érzéseik indokoltak és nincsenek egyedül. Kerüld a feltételezéseket, mivel így azt érzik, hogy nem értik meg őket. Bátorítsd, hogy a saját tempójukban osszák meg az érzéseiket és, hogy senki nem ítéli el őket
Gondolkodj kreatívan
Ha a barátod nehezen fejezi ki magát, hozz fel egy másfajta kommunikáció formát, mint például írják le a gondolataikat. Tudni fogod, hogy mi illik hozzájuk, így gondolj olyan módokra, amik segíthetnek rajtuk jobban kifejezni a gondolataikat/érzéseiket.
Mit tehetsz, hogy támogasd a barátodat?
Tisztázd mit is szeretnének tőled: Ez segíthet megérteni az elvárásaikat és felfedezni a határaikat, hogy hogyan is tudnál nekik segíteni. Például „Mi lenne a legnagyobb segítség most tőlem?” A barátaink támogatása nem azt jelenti, hogy mi vagyunk az egyetlen támogatásuk. Nagyon fontos, hogy megmutassuk nekik az irányt a megfelelő professzionális segítséghez, mint például a háziorvos, szülők, esetleg tanárok. Ha nem érzed jól magad egy kérésükkel, tudasd velük és erősítsd meg mi az, amivel te is magabiztosan érzed magad.
Nem kell mindenre választ találni: Az teljesen normális, ha nem tudsz épp mit mondani, vagy nem érted meg teljesen a szituációt vagy az érzéseiket. Nem várja el senki, hogy tökéletes választ vagy megoldást találj a problémára. Időt szánsz rájuk, ami lényeges, hiszen nem kell egyedül keresztül menniük a dolgokon. Akár még segíthet is ha őszinte vagy és ezt jelzed is nekik. Például „Talán nem értem meg teljesen, amin keresztül mész, de számítanak az érzéseid.”
Normalizálj dolgokat: Néha az emberek félnek vagy visszahúzódnak az ilyesfajta beszélgetések után. Folytasd azokat a tevékenységeket velük, amiket eddig is. Ha ezek a tevékenységek valami folytán nehezek a számukra, megkérdezheted mitől éreznék jól magukat. Nagyon fontos, hogy tudják, hogy amit megosztottak veletek nincs befolyással a barátságotokra.
Bátorítsd és támogasd az előrelépést: Megosztani egymással praktikus forrásokat és előrelépéseket együtt megtenni nagy változásokat érhet el. Együtt gondolkozhattok proaktív lépéseken és stratégiákon, és ajánl támogatást, amikor ez épp megfelelő. Megoszthatsz weboldalakat, segélyvonalakat vagy támogatott forrásokat, amiket ismersz és szívesen ajánlasz. Légy óvatos ne terheld túl őket. Például „ Segítene ha elküldenék pár linket, ami támogatást ajánl?”
Folyamatos becsekkolás: Sokat segíthet ha ránézel a barátodra néhány hetente, hogy hogyan is vannak. Ez tudtukra adja, hogy ott vagy nekik ezen az úton. Valamint rákérdezhetsz mit is csinálnak, amiket megbeszéltetek és elkötelezték-e magukat valami mellett. Figyelj oda a haladásukra és bátorítsd őket, hogy folytassák.
Figyelj oda magadra is
Hogyan kezeld a bizalmasságot? A barátod megoszthatott veled olyan dolgot, ami elég kényes dolog, aggódást kelthet vagy nehéz. helyzetbe hozhat. A titoktartás nagyon fontos, amikor támogatsz valakit és ez még nagyobb bizalmat ad felétek. Tisztázd mit is vártok el egymástól és erősítsd meg a beszélgetés végén, hogy mit tudsz tenni értük. Ha kényelmetlenül érzed magad ebben a szituációban, mindenképp jelezd, így együtt megtudjátok ez oldani.
Ha aggódsz a barátod és mások biztonságáért: Beszélj a megfelelő felnőttel, például a tanáraikkal, szüleikkel. Mondd el a barátodnak, hogy azért csinálod, mert törődsz velük. Talán nem értenek egyet vagy nem örülnek ennek a döntésnek, de végül megértik, hogy csak segíteni szeretnél. Például „Amit most elmondtál, hogy bántanád magad, nem olyan dolog, amit megtartanék magamnak. Túlságosan törődöm veled ahhoz, hogy ez csak kettőnk között maradjon.”
Elfogadott, hogy nehéznek találod a dolgokat: Sok oka van, hogy miután meghallgattad a barátodat, érzelmileg megvisel és stresszt okoz. Úgy érezheted, hogy nem tudsz rajtuk segíteni. Fontos, hogy őszinte legyél velük. A te jóléted és rugalmasságod is számít. Az, hogy elmondod nekik a te határaidat és mennyit is tudsz segíteni, érezteti velük, hogy mégis mire lehet szükségük és példát mutat nekik. Talán még bátorítja is őket, hogy professzionális segítséget keressenek. Például „Törődöm veled, és továbbra is támogatlak. Perpillanat számomra is nehéz.”
Biztosítsd a határaitokat: Néha odajuthatuk, hogy olyan dolgokat csinálunk, amivel nem érezzük magunkat biztonságban és a határaink eltűnnek, mert csak segíteni szeretnénk. Nyugodtan ismételd el a határaidat és tudasd velük, hogy mi a helyes és mi nem. Navigáljatok együtt, hogy megismerjétek és tiszteljétek egymás határait.
Szánj rá időt: A mérlegelés egy társalgás után fontos minkettőtök számára. Tered ad, hogy feldolgozd, amit megosztottak veled. Valamint másfajta meglátást is ad és újfajta megközelítési módot a következő beszélgetéshez.
Foglalkozz magaddal is: Csinálj olyan dolgokat, amiket szeretsz, például sétálj egyet, hallgass zenét stb. A te mentális egészséged és jóléted is fontos. Szánj időt arra, hogy helyreállítsd az energiádat és a jólétedet.