COFFEECORNER

Üdvözöllek titeket a CoffeeCorneren, fogadjatok el egy kávét!

Az internet szférában Manóként, esetleg Ördögmanóként ismerhettek. 2007 óta vagyok jelen a weblap szerkesztés világában, viszont aktívabban blogolni a gimiben - úgy nagyjából 2010 környékén - kezdtem el.
2015-ben, mikor kiköltöztem az Egyesült Királyságba (akkor még Skóciába), úgy gondoltam ideje elindítani egy olyan blogot, ami a kinti kalandjaimat és élményeimet mutatja be. Ez volt a BeScottish.Gp, amit 2022. szeptemberéig volt hű társam és bár nem tudok tőle megszabadulni, ahogy változtam, úgy kellett a blogszférában is egy kis változás.
Itt megtalálhattok mindent a kirándulásaimtól kezdve a munkámon át egészen a mentális egészségemig. Plusz vannak könyvkihívások, vendégposztok és filmes vélemények is.
Remélem találkozunk még és mindenképp legyen nálatok kávé!
Manó

BLOGGER TÁMOGATÁS

AMY PATREONJA
NAVIGÁCIÓ

Fedezzétek fel az oldalt az alábbi linkekkel; plusz megtalálhatjátok a blog elérhetőségeit is!

FŐOLDAL> >> TOVÁBB
A SZERKESZTŐ >> TOVÁBB
VENDÉGPOSZTOK >> TOVÁBB
MENTÁLIS EGÉSZSÉG >> TOVÁBB
ELŐZŐ BLOGOS KÜLSŐK >> TOVÁBB
UTAZZ VELEM >> TOVÁBB
AJÁNLÓK >> TOVÁBB

FACEBOOK // INSTAGRAM // GOODREADS // EMAIL // THREADS

TERVEK 2025
Könyvkihívás: 5/15
Pihenős kirándulások: 2/5
Tanulás: 1/5
Filmvélemények: 7/10
Sorozatvélemények: 3/10
Színház: 2/5
Utazz Velem: 6/19
TÁRSALGÓ
BARÁTOK & Bloggerközösség

ABETH // LEAH // VIPA // PREKAMBRIUM // LUBNA // NINAA // ANNE D. // AMY // KLAU // STELLA // EUPHORIA //

OLDAL INFÓ
Blogger: Manó
Tárhely: DOTROLL; FLAUNT
Indulás: 2022.09.20.
Kategória: Blog
Köszönet: Linda; Ninaa
LOGIN / LOGIN WP
BEJEGYZÉS AJÁNLÓ
Könyvkihívás 2025 – Extra Sorozatvélemény: Kamélia tündöklése What’s Up, Mental Health? Könyvkihívás 2025 – Május Mentális egészség hét – Összegzés
Utazz Velem: Eger
2024. 10. 09.     mano    Magyarország, Utazz Velem     0 komment

A következő Utazz Velem állomás Eger városa. Ez az egyik kedvenc történelmi városom.

Eger (latinul: Agria, németül: Erlau, szlovákul: Jáger, törökül: Eğri) megyei jogú város az Észak-Magyarország-régióban, az Eger-patak völgyében, a Bükk-vidék délnyugati szélén; Heves vármegye és az Egri járás székhelye, Észak-Magyarország második legnépesebb települése. A dinamikusan fejlődő magyar városok közé tartozik. Az elmúlt évtizedekben utak épültek, és velük párhuzamosan az ipari park jelentősége is nőtt, számos bevásárlóközpont létesült. Az egri borvidék központjaként a legjelentősebb magyar borvárosok közé tartozik, az egri bikavér külföldön is ismert és elismert borfajta.

A város nevének eredete ismeretlen; többek szerint az „éger(fa)” elnevezésből származik (a környező területeken még ma is valóban sok égeres található). Ezen elmélet kritikusai szerint az Eger kifejezés szerepel települések neveiben is közvetlenül (például Zalaegerszeg) vagy formában (mint Grád, Győr). Eger neve a 670 körül a Kárpát-medence északkeleti területére beköltözött bolgár (onogur) népességtől eredhet.

A környék már a kőkorszak óta lakott terület. A korai középkorban avar és szláv törzsek is éltek itt. Szent István az 1009 előtt szervezett tíz püspökség egyikének székhelyévé tette. Az első, mára elpusztult székesegyház a Várhegyen állt, körülötte alakult ki a város történelmi magja. A 11. századból egy kör alakú templom és egy kisebb palota maradványait is feltárták. A Bükk-vidéken épített püspöki székhely gyorsan jelentős központtá fejlődött, majd 1241-ben, II. Kilit püspöksége alatt, a tatárok feldúlták és felégették a várost. A tatárjárás tapasztalataiból okulva IV. Béla 1248-ban kővár építésére adott engedélyt Lambert püspöknek.

Magyarország három részre szakadása idején Eger fontos végvár lett. Dobó István várkapitány parancsnoksága alatt a vár (a nőket és gyerekeket is beleszámítva) kevesebb mint 2100 védője 1552-ben visszaverte egy nagy török sereg támadását. A keresztény csapatok 1687. december 17-én foglalták vissza a várost, miután sikerült kiéheztetniük a vár védőit. Az ostrom alatt a város teljesen leromlott, a falakkal körülvett területen mindössze 413 ház maradt lakható, és ezekben is főként török családok laktak. I. Lipót 1688-ban szabad királyi várossá nyilvánította. A Rákóczi-szabadságharc alatt 1703-tól 1711-ig Eger volt a felszabadult országrész központja.

A századforduló után Egerben az iskolaváros jelleg dominált, iskolái és más kulturális intézményei miatt a „magyar Athénnak” is nevezték. 1904-ben nyílt meg Eger első kőszínháza, megkezdték a csatornázást és az egyéb közművek építését is. A második világháború alatt, 1944 őszén a visszavonuló német csapatok gyárakat, üzemeket szereltek le, elhajtották az állatokat, megrongálták a vasútállomást, felrobbantották az Eger-patak valamennyi hídját. A szovjet csapatok november 30-án vonultak be a városba.

Eger egykoron katonaváros volt. A Dobó István Laktanya 2007-es bezárásáig sok alakulatnak adott helyet. Az első alakulat 1853-ban került Egerbe. A Császári-és királyi 60. Gyalogezred, ami 1918-ig állomásozott itt. Az első világháborút követően a Magyar Királyi Honvédség 14. Dobó István Gyalogezrede állomásozott a laktanyában. 2007-ben a MH 24. Bornemissza Gergely Felderítő Zászlóalj Debrecenbe került áthelyezésre, ahol a MH 5. Bocskai István Lövészdandár felderítő alegysége lett. Az átdiszlokáció során az alakulat közel 50%-a nem vállalta a költözést. A zászlóalj távozása után a 116 éves Dobó István Laktanyát bezárták.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Login
Visszajelzés
guest
guest
0 hozzászólás
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Köszönöm, hogy benéztél, gyere vissza máskor is!
Manó (c) 2024


wpDiscuz
0
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
| Válasz